Indywidualne ortezy

Indywidualne ortezy kończyn V!GO w pytaniach i odpowiedziach.

Tekst:

Krzysztof Krasowicz – magister fizjoterapii, ortotyk, kierownik działu ortotycznego VIGO-Ortho Polska sp. z o.o.

Czym są indywidualne ortezy kończyn?

Indywidualne ortezy są zaopatrzeniem, wspomagającym kończyny (dolne lub górne) dzieci oraz dorosłych w przebiegu wielu dysfunkcji narządu ruchu (m.in. o podłożu neurologicznym) i stanowią nieodłączny element nowoczesnej rehabilitacji, stosowanej na całym świecie. Ich zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie przed powstawaniem deformacji, podtrzymywanie efektów zabiegu operacyjnego, utrzymywanie efektów terapii (fizjoterapii) lub korygowanie istniejącej już deformacji. Stosowane jako element programu rehabilitacyjnego dają znakomite rezultaty, które są widoczne w poprawie wzorca chodu (ortezy zbliżają chód pacjenta do chodu naturalnego – fizjologicznego).

Kiedy powinno się stosować ortezy kończyn ?

Indywidualne ortezy kończyn powinny być stosowane w porozumieniu z lekarzem i (lub) terapeutą prowadzącym Pacjenta. Najczęściej stosuje się je w przebiegu takich schorzeń jak:

-mózgowe porażenie dziecięce (MPD) oraz przepuklina oponowo rdzeniowa (Spina Bifida), których konsekwencją jest: niestabilność stawów skokowych, kolanowych, koślawość stóp, kolan, koślawość stepu. Oczywiście istnieje wiele rodzajów ortez, które mogą obejmować nie tylko kończyny dolne, górne, ale też np. tułów (gorsety ortopedyczne), bywają też stosowane przy deformacjach czaszki (kaski korekcyjne).

Ortezy sztywne czy dynamiczne?

Bogata oferta V!GO pozwala indywidualnie dopasować typ ortezy do każdego przypadku. Dlatego są tak cenne w procesie rehabilitacji – wykonywane indywidualnie dają najlepsze rezultaty.

V!GO wykonuje ortezy sztywne (głównie na noc) oraz dynamiczne, dzięki którym ruch w stawie skokowym wspomagany jest zarówno przez stawy ortotyczne, jaki i opracowaną przez V!GO technologię łączenia włókna węglowego, nadającą ortezie sprężystość oraz elastyczność. Wybór modelu uzależniony jest od danej dysfunkcji narządu ruchu i wskazań lekarza bądź terapeuty prowadzącego.

Z jakich materiałów wykonane są ortezy?

Dobór odpowiednich komponentów i materiałów jest jednym z kluczowych czynników odpowiadających za skuteczność zaopatrzenia. V!GO stosuje wysokiej jakości materiały termoplastyczne, które zapewniają trwałość i elastyczność. W razie konieczności do dyspozycji są też laminaty żywiczne (stosowane np. przy dużej spastyczności) oraz włókno węglowe. V!GO posiada opracowaną technologię łączenia różnych typów materiałów – tak, by orteza precyzyjnie wspomagała proces leczenia.

Dodatkowo miękkie wyściółki wewnętrzne zwiększają komfort, zapewniają też wysoki poziom higieny – dzięki temu są akceptowalne i chętnie użytkowane przez dzieci.

Dlaczego warto zwrócić się o pomoc do firmy V!GO?

Choć na rynku istnieje wiele rozwiązań, należy szczególnie zwrócić uwagę właściwy na wybór wykonawcy ortez. Od nich bowiem zależeć będzie skuteczność terapeutyczna i cały proces leczenia. Sprzęt V!GO tworzy osobną kategorię produktów, ze względu na wysoki stopień wiedzy i doświadczenia, a także umiejętności wieloletniej współpracy z personelem medycznym.

Firma V!GO od ponad pięćdziesięciu lat wyznacza standardy w dziedzinie indywidualnego zaopatrzenia
ortopedycznego. Posiada bogate doświadczenie nie tylko w projektowaniu i wykonywaniu tego typu produktów, ale też wdraża innowacyjne rozwiązania w tej dziedzinie. Z rozwiązań V!GO korzystają Pacjenci w Europie. Również w Polsce rosnąca liczba ośrodków rehabilitacyjnych i szpitali każdego dnia wykorzystuje ortezy V!GO do terapii. Do Państwa dyspozycji oddajemy wykwalifikowany personel, który z racji zarówno swojego wykształcenia, jak i dzięki wiedzy z odbytych kursów oraz szkoleń pozwoli dobrać optymalne rozwiązania, skontaktuje się z Państwa terapeutą i udzieli stosownego wsparcia. Dodatkowo gwarancją skuteczności wykonywanego w V!GO zaopatrzenia jest też stosowana technologia. Ortezy powstają przy udziale wysoko zaawansowanego systemu wspomagania projektowania i wykonywania komputerowego CAD-CAM. V!GO niesie ze sobą nie tylko funkcjonalność rozumianą jako poprawa jakości i komfortu życia, ale też zapewnia estetyczny wygląd zewnętrzny. Istnieje bowiem możliwość szerokiego wyboru opcji kolorystycznych – tak ważnych szczególnie dla dzieci. Posiadamy również podpisaną umowę z NFZ, co wpływa na możliwość otrzymania stosownej refundacji.

Jak można się do nas zgłosić?

Zapraszamy Państwa do jednego z pięciu naszych oddziałów na bezpłatną konsultację. Wizyta możliwa jest po telefonicznym uzgodnieniu terminu. Ponad to siłą V!GO jest tworzenie lokalnych zespołów terapeutycznych. Proszę zatem sprawdzić czy personel V!GO odwiedza również Państwa ośrodek rehabilitacyjny. Wykaz punktów wyjazdowych można śledzić na naszej stronie: www.vigo-ortho.pl, w zakładce „kontakt”. Informacji takich udzieli Państwu również recepcja naszej firmy. Nie wymagamy żadnych skierowań, choć milewidziane są wskazania od lekarza lub terapeuty prowadzącego.